podróżując po Europie...

Podróżując z psem, przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się z przepisami obowiązującymi w państwie do którego jedziemy oraz w państwach tranzytowych. Mogą tam bowiem obowiązywać odmienne od polskich unormowania. Informacji najlepiej zasięgnąć w ambasadzie danego państwa. W szczególnosci warto wiedzieć, czy w danym państwie nie obowiązuje kwarantanna lub nie jest dokonywana graniczna obowiązkowa kontrola weterynaryjna. Pamiętać należy, iż wszystkie te czynnosci (tj. kwarantanna i kontrola graniczna) dokonywane są na koszt własciciela zwierzęcia. Warto równie¿ zorientować się, jakie przepisy administracyjne obowiązują w miejscu naszego planowanego pobytu. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnosci związanych np. z nałożeniem na nas mandatu za prowadzenie psa bez smyczy bądź kagańca lub za nie sprzątnięcie na ulicy po naszym pupilu (o pogryzieniu kogos przez naszego psa  nie wspominając).

kot i myszkaWlochy- swiadectwo weterynaryjne potwierdzające ze zwierzę jest zdrowe, zaszczepione przeciw wsciekliznie na 20 dni przed wyjazdem (ważne 11 miesiecy po ździe), zawierać też musi informacje tj. rasa, wiek, płec, kolor psa, imię i nazwisko oraz adres własciciela.Takie swiadectwo ważne jest 30 dni. We Włoszech w miejscach publicznych pies musi chodzić w kagañcu i na smyczy.
Szwecja - wjeżdżając do Szwecji należy wykonać badanie na obecnosć przeciwciał wscieklizny na 4 miesi±ce przed wyjazdem ,czip,paszport . Przy wyjeździe należy psu podać preparat przeciw tasiemcowy na nie mniej niż 10dni przed podróżą preparatem zawierającym praziquantel.
Szwajcaria - zakaz wstępu mają psy z kopiowanymi uszami i ogonami (chociaż dla turystów robią wyjątki); obowiązuje posiadanie paszportu z wpisanym do niego numerem chipa lub tatuażu oraz posiadanie ważnego szczepienia przeciw wsciekliźnie, które zostało wykonane przynajmniej na 30 dni przed wyjazdem
Austria, Niemcy - Wymagane szczepienie przeciwko wsciekliźnie (dokonane nie dawniej niż 12 m-cy przed przekroczeniem granicy). Wymagana Międzynarodowa Książeczka Zdrowia i Urzędowe Swiadectwo Weterynaryjne. Pies nie zostanie wpuszczony na terytorium kraju, jeżeli przekracza granicę z inna osobą, niż wpisana w dokumentach jako własciciel i ma mniej niż 4 miesiące.
Slowenia - Wymagane są: Miêdzynarodowa Książeczka Zdrowia i Urzędowe Swiadectwo Weterynaryjne. Jeżeli brak Międzynarodowej Książeczki Zdrowia, swiadectwo musi zawieraæ dodatkowe szczegółowe dane, pozwalające zidentyfikować zwierzę (hodowla, rasa, nazwa, rok urodzenia, wielkosć, kolor siersci, znaki szczególne). Wymagane szczepienie przeciwko wsciekliźnie (dokonane nie dawniej ni¿ 12 m-cy przed przekroczeniem granicy). Zalecane jest szczepienie psa przeciwko nosówce, parwawirozie, leptospirozie, zapaleniu w±troby.
Chorwacja - Wymagane szczepienie przeciwko wsciekliźnie (dokonane nie wczesniej niż 15 dni i nie dawniej niż 12 m-cy przed przekroczeniem granicy). Wymagana Międzynarodowa Książeczka Zdrowia.

Anglia - Do Anglii nie wpuszczaja psów ras niebezpiecznych tj.Pit Bull,TosaInu , Dog Argentynski, Fila Braziliero oraz mixów tych ras. Wielka Brytania wymaga badania krwi na ilosć przeciwciał wscieklizny, które trzeba wykonać 6 miesiecy przed wjazdem. Koszt samego badania: ok 216 zł. Badania mogą wykonywać tylko certyfikowane laboratoria - najbliższe w Puławach (http://www.piwet.pulawy.pl/vir/USLUGI-rabies.html ) i... w Niemczech. Krew należy pobrać do badania w terminie 2-3 tygodni po szczepieniu. Dzięki tym badaniom psy unikną 6 miesiecznej kwarantanny.
Jeżeli pies jest systematycznie poddawany szczepieniom p/wsciekliźnie i nie został przekroczony termin kolejnego szczepienia a wczesniej pies przechodził już badania badające przeciwciała nie trzeba ponownie wykonywać tego  badania. Jeżeli w międzyczasie termin szczepienia został przekroczony, to  czeka nas badanie przeciwciał i ponownie musimy czekac od momentu pobrania krwi 6 miesięcy.
 Psy powyżej 3 miesiecy muszą być obowiązkowo zaszczepione przeciw wsciekliźnie w dniu zaczipowania. Psa należy odpchlić, odrobaczyć (24-48 godzin przed wjazdem do Anglii)  preperatem zawierajacymi praziquantel.  Psy w ciągu 6 miesięcy poprzedzających datę przekroczenia granicy nie mogą przebywać poza granicami Unii Europejskiej. No i jak w wiekszosci krajów : czip, paszport, oryginał certyfikatu weterynaryjnego potwierdzajacy szczepienie przeciw wscieklinie i jeszcze orginał wyniku badañ okreslającego poziom przeciwciał wscieklizny we krwi.  Płynąc np liniami SEAFRANCE za przewóz zwierzaka płaci sie 45euro. Pies podzczas rejsu pozostaje w samochodzie który zostawiamy w garażu towarowym gdzie nie ma dostępu podczas rejsu. A jezeli chodzi o przewóz samolotem to trzeba najlepiej skontaktować się bezposrednio z liniami lotniczymi i zapytać o szczegóły.


dla kota obowiązują te same przepisy co dla psa; cd. w przygotowaniu- Dana
z ostatniej chwili c.d.           
archiwum naszych działań od 2007r           
warto wiedzieć...           
wskazówki dla poszukujących zwierzaka           
zwierzęta do adopcji (oddania)           
sprawa koni na trasie do Morskiego Oka           
jak można przekazać 1% podatku           
psie kontakty na Słowacji           
jak zamiescić ogłoszenie/list ?           
Copyright MATinternet :: Powered by AntCms